Naujienos

PERSONALO ATRANKA: APIE NAUJAS TENDENCIJAS

Dalinamės DELFI Karjera žurnalistės V.Terličkutės pokalbio ištrauka, kurioje savo įžvalgomis apie tendencijas darbuotojų atrankose į darbą pasidalino Solveiga Grudienė.

Personalo valdymo profesionalų asociacijos (PVPA) valdybos narė Solveiga Grudienė sako, kad pastaruoju metu viešojoje erdvėje galima vis dažniau išgirsti, kad darbo rinkos svarstyklės vėl pasislinko darbdavio pusėn, t. y. padaugėjo darbo ieškančių žmonių ir darbdaviai gali lengviau rinktis, o gal net pigiau pasisamdyti reikiamą darbuotoją. „Mūsų pastebėjimas – tvirtos, patikimo darbdavio reputacijos įmonėse dirbti norinčiųjų skaičius iš tiesų padidėjo. Tų įmonių personalo vadovai sako, kad gauna daugiau CV. Tačiau tuo pačiu jie akcentuoja, kad nebūtinai tie CV yra „į temą“. Kitaip tariant, padaugėjo žmonių, kurie savo CV siunčia visur, nepaisydami, ar ir kiek jie atitinka reikalavimus. Tad atrankos procese padaugėjo darbo, tačiau nebūtinai daugiau tinkamų kandidatų“, – komentuoja S. Grudienė.

Ji pastebi, kad kai kurios įmonės, samdydamos darbuotojus, nebereikalauja CV, tačiau tai dar anaiptol ne įsivyravusi tendencija. „Kai kurioms pozicijoms, kurių atstovai turi tradiciją reguliariai ir informatyviai pildyti savo patirtį „LinkedIn“ profilyje ir jeigu jie yra tiesioginės paieškos taikinyje – tuomet pradžiai tikrai gali pakakti ten esančio profilio. Tačiau vėlesniame etape, užmezgus kontaktą, dažniausiai vis tiek prašoma atsiųsti savo CV. Darbdaviui patogiau lyginti kandidatus, jeigu jie pateikia vienodai susistemintą informaciją. Taip pat būna, kad įmonės neprašo CV, jeigu ieškomas kandidatas į laikiną pareigybę, jo reikia labai skubiai konkrečiai apibrėžtiems techniniams darbams. Tokiu atveju, gavę jo kontaktą, įmonės atstovai kviečia pokalbiui, kurio metu įvertina konkrečią reikiamą kvalifikaciją ir priima sprendimą. Vėlgi, tai daugiau ekstriniai sprendimai, o ne tendencija“, – atkreipia dėmesį S. Grudienė.

Kalbant apie kitokias, modernėjančias darbuotojų atrankas, S. Grudienė sako, kad technologinės sistemos, leidžiančios palengvinti ar pakeisti personalo atrankos procesus, Lietuvoje dar tik bandomos, tad apie jų teikiamą naudą kol kas anksti kalbėti. „Yra platformų, kuriose bandoma iš įvairių viešai prieinamų informacijos šaltinių „ištraukti“ informaciją apie kandidatą, ją sisteminti ir analizuoti. Šios technologijos labiausiai pasitarnauja, kai kalbame apie didelius kandidatų srautus, kuomet svarbu taupyti atrankas vykdančių žmonių laiką. Automatizuotos sistemos padaro pirminį darbą, tada atrankos specialistui lieka tik nagrinėti finalinių kandidatų sąrašą ir bendrauti su jais“, – įžvalgomis dalinasi pašnekovė.

Kur kas svarbiau – asmeninės kandidato savybės

Kaip pastebi PVPA valdybos narė S. Grudienė, vykdant kvalifikuoto personalo atranką ir vadovų paiešką, kur kas daugiau dėmesio skiriama kandidatų asmeninėms savybėms ir CV tampa tik vienas iš informacijos šaltinių greta rekomendacijų, asmenybės bei patirties analizės, kuri paprastai gaunama testų pagalba.

„Kadangi VUCA (angl. Volatility, Uncertainty, Complexity and Ambiguity, liet. Nepastovumas, netikrumas, sudėtingumas ir dviprasmiškumas) pasaulis – jau nebe teorija, o realybė, vis svarbesnis tampa darbuotojų gebėjimas dirbti neapibrėžtomis aplinkybėmis, greitai reaguoti, priimti nestandartinius sprendimus, gebėti dirbti labai intensyviai. Tokius gebėjimus lemia bendrosios kompetencijos bei asmeninės savybės. Konkrečios sferos patirtis ar darbo stažo metų kiekis tampa antraplaniais. Darbdaviai – apie originalius kandidatų prisistatymo būdus: neabejotinai išskirtų iš minios, bet svarbu nepersistengti

Pastebime tendenciją, kad įmonės, kurios savo suformuluotame pareigybės profilyje tikėjosi kandidato su patirtimi, priima į tą poziciją mažiau su konkrečia veikla patirties turintį, bet galbūt sudėtingas darbines situacijas suvaldžiusį, tarptautinį kontekstą suprantantį arba universalias, tačiau kokybiškas studijas pabaigusį ir motyvaciją mokymuisi demonstruojantį žmogų. Darbdavys, matydamas tokią kandidato patirtį, tikisi, kad jis greitai adaptuosis ir dėl gebėjimo mokytis taps vertingu profesionalu reikiamoje srityje“, – sako PVPA valdybos narė S. Grudienė.

Visą pokalbį skaitykite