Naujienos

PAMĄSTYMAI APIE SUSIKALBĖJIMĄ

Dažnai mane užplūsta mintys apie tai, kodėl žmonės susikalba arba ne. Lyg ir visi kalba ta pačia, gimtąją kalba, vartoja tuos pačius žodžius, bet niekaip nesupranta vienas kito. Dirbdama darbuotojų paieškos ir atrankos srityje, matau tokias situacijas, kai susitinka žmonės iš skirtingų įmonių.

Pavyzdžiui - žmogus, daug metų dirbęs vienoje įmonėje, kartu su kolegomis pergyvenęs finansines krizes ir verslo klestėjimo laikotarpius, nusprendė keisti karjeros kelią. Jis atėjo į darbo pokalbį pas kitą darbdavį, tai yra - pas kitą vadovą. Šis vadovas taip pat turi ilgametę darbo patirtį. Tik – kitoje įmonėje. Jie pasakoja vienas kitam apie savo darbą, kylančius iššūkius, pasiekimus bei nuopelnus. Kai klausytojas pasitikslina, ar taip suprato, kalbėtojas lieka apstulbęs, nes norėjo pasakyti visai ką kita!

Dažniausiai kita įmonė, reiškia ir kitokia. Tad gal ir nekeista, kad jie nesupranta vienas kito iš pusės žodžio. Skirtingos patirtys skirtingose įmonėse dažnai reiškia ir skirtingas prasmes tuose pačiuose žodžiuose. Vieno žmogaus tikslas buvo finansinis verslo stabilumas, kitas pastaruosius penkis metus patyrė itin aktyvią konkurencinę kovą, o dar kažkam didžiausiais rūpestis buvo specialistų trūkumas darbo rinkoje. Juk ir kasdienybėje būna taip, kad vienas sako žalia, o kitas įsitikinęs, kad mėlyna. Ir čia niekas nieko nenori apmauti – tiesiog taip rodo skirtingų žmonių akys. Esu turėjusi žydrą automobilį, kurio techniniame pase buvo įrašyta – „mėlynas“, o parduodant, naujasis savininkas džiaugėsi, kad gi ne mėlynas, o pilkas!  Ne visi sutaria dėl paprasčiausio pomidoro – vaisius tai ar daržovė? Taip pat ir sąvokos „daug dirbu“, „svarbiausias pasiekimas“, „darbe darau viską“ niekada nereiškia to paties skirtingose galvose.

Susitarimui reikia laiko ir pastangų. Jei visoms pusėms motyvacijos pakanka, viskas gana paprasta - reikia tiesiog išsiaiškinti apibrėžimus.

Tačiau būna, kad nepavyksta. Kodėl nepavyksta, vienareikšmio atsakymo neturiu.

Būna susikalbėti sunku, kai žmogus netiki, kad jis gali nesuprasti. Pavyzdžiui pabandykite pakviesti įmonių vadovus į personalo valdymo mokymus. Jei surinksite keliolikos patyrusių vadovų grupę tokiems mokymams - turite talentą įtikinti.

Kartais žmogus supranta, kad nesupranta, bet nenori gilintis. Taip kartą mano brolis virė grybus 4 valandas. Aišku, galima buvo pasiieškoti informacijos apie tai, kiek laiko reikia virti grybus, bet juk mama vaikystėje virdavo visa naktį. Vadinasi grybai verda ilgai, labai ilgai. Tik niekas neatkreipė dėmesio kiek vonių (čia toks matavimo vienetas) grybų ir keliuose puoduose ta mama virdavo. Ir žinoma, remiantis tokia grybų patiekalų gaminimo patirtimi, galima daryti sprendimus kitą kartą planuojant meniu.  

Atsitinka, kad gal ir norėtų gilintis, bet lengvai nesigauna. Kaip ir mokantis kalbas – tikriausiai ne vienas norėtų mokėti dar vieną kitą užsienio kalbą. Bet štai mano dvejų metų pastangos išmokti prancūzų nuėjo perniek. Na negirdžiu dalies jų tariamų garsų ir tiek. Žinoma, dar pora metų studijų būtų kiek pataisę situaciją, bet lengvai nesigauna. Kartais sutinku tikrai gerų vadovų, kurie žino, kad žmonės - gerai, kad jie yra, turi būti – verslas toks. Bet va kai pradedam kalbėti apie skaičius, finansinius rodiklius, rinkos dinamiką – va tada ir matai, apie ką jam yra visas džiaugsmas. Ir tada pasveri, kiek pastangų kainuoja būti žmonių vadovu.

Gera žinia - yra metodų, padedančių žmonėms susikalbėti, suvienodinti sąvokas. Yra klausimų, kurie suvienodina matymą. Kasdien, bendraudama su žmonėmis karjeros keitimo klausimais, taikau šias metodikas. Pavyzdžiui, sutariame, kad atstumą matuosime centimetrais, ne coliais ir matuojam. Įvardinam, kiek procentų pasiekti tikslai yra pasiekti, ir kalbam apie rezultatus. Pasakome, kad poilsio laiką vadiname atostogomis, kai su savimi nereikia turėti darbo telefono. Sutariam, kad tarptautinė komanda yra 10 lietuvių ir 1 latvis, ir kalbam toliau.

Na taip, komunikacija ne visada tokia paprasta, kaip norėtųsi. Paklauskite ilgai kartu gyvenančių porų.  Bet jei žmogus nori suprasti pašnekovą, paprastai pavyksta.

Vaidilutė Žukauskienė, konsultantė