Naujienos

Asmeninis veiksmingumas: “Jeigu …, tada …” taktika prieš trukdžius ir pagundas

Nors šį pavasarį susiduriame su neeiliniais iššūkiais ir turime juos priimti, vis tiek lieka užduotys, planai, norai, kuriuos norėsime įgyvendinti. Pradėjus dirbti iš namų, turime spręsti rimtus klausimus, kaip apsisaugoti, apsaugoti savo brangiausius, perplanuoti finansus ir pirkinius. Bet ne mažiau svarbūs klausimai: kaip efektyviai dirbti iš namų, atlikti kas suplanuota, o gal atvirkščiai – nepersidirbti, nepasiduoti šaldytuvo pagundoms, internetų trukdžiams, išlikti fiziškai aktyviam, sutarti su esančiais šalia to paties likimo šeimynykščiais.

Pasidalinsime, ką Peter Gollwitzer (Niujorko universitetas) siūlo daryti su potencialiais trukdžiais ir pagundomis ir kaip laikytis užsibrėžtų tikslų ir norų. Šimtais tyrimų ir eksperimentų jis įrodė, kad veiksmingiausia technika išlaikyti kryptį – numatyti kliūtis iš anksto. Pvz., žmonės, kurie siekia valgyti sveikiau, sudaro sąrašą pagundų, su kuriomis jie susidurs pirmomis savaitėmis, ir sugalvoja, kaip joms užkirsti kelią. Gimsta Jeigu/tada planas: „Jei, sėdęs dirbti, labai norėsiu užkandžių, tada atsigersiu vandens arba suvalgysiu obuolį“, „Jei vakare norėsiu ko nors saldaus, tada pirmiausia padarysiu 5 atsispaudimus“.

Įdomiausia, kad Jeigu/tada taktika veikia ir nesudėtingose situacijose, ir rimtuose iššūkiuose. Tyrimas parodė, kad tiek norintis sportuoti žmogus, tiek hiperaktyvus vaikas iš šios taktikos gavo daugiausiai naudos t.y. atsispyrė pagundoms ir suvaldė trukdžius didesniu skaičiumi atvejų.

Įsivaizduokite, kad norite labiau struktūruoti savo darbą iš namų ir keliate sau tikslą netikrinti el.pašto po 17 valandos. Nusprendžiate: „Jeigu prisiminsiu svarbų laišką, užsirašysiu sau priminimą apie jį kitam rytui“, „Jei norėsiu atsidaryti el.paštą vakare, tada pasiūlysiu šeimai arbatos“. Kuo konkretesnis suplanuotas veiksmas, tuo geresnis poveikis. Dar geriau, jei veiksmas – stiprinantis sveikatą: sporto pratimas, sveikas gėrimas, etc. Vienas iš sėkmę patyrusių dalyvių turėjo planą: „Jei užsinorėsiu parūkyti, tada padarysiu 20 atsispaudimų“. Dabar jis rūko daug mažiau ir turi raumeningas rankas ir krūtinę (po atsispaudimų mažiau norėjosi rūkyti).

Jeigu/tada technika leidžia nors truputį įsivaizduoti ateitį ir galimai sumažina nerimą. Padeda jausti aktyviu planuotoju, o ne aplinkybių auka. Sustiprina mus tada, kai dar nesame pažeidžiami ir labai „viliojami“. Taktika gana paprasta, netgi labai akivaizdi. Gal tokių mūsų gyvenimuose bent jau šiuo metu ir turėtų būti daugiau? :)