Naujienos

TECHNOLOGIJOS IR ŽMONĖS

2020 02 19 įvykusioje PVPA popietėje „Įspūdžiai iš tarptautinių konferencijų“ Kotryna pasidalino įspūdžiais iš šiais metais birželio mėnesį Londone vykusio renginio "CIPD Festival of work". Viena iš vyraujančių renginio temų - technologijos ir žmogus. Ką gali ir ko negali dirbtinis protas? Koks santykis su sparčiai besivystančiu technologijų pasauliu būtų naudingas? Kaip panaudoti AI talentus ir kaip vystyti "žmogiškuosius" dalykus?

Gyvename pasaulyje, kuriame vienu metu turime 200 bilijonų sujungtų prietaisų. Jau turime "išmaniąsias" sauskelnes, kurios greitai įvertina turinį ir atpažįsta artėjančius sveikatos sutrikimus :). Dirbtinis protas skaito, rašo, mato (atpažįsta jūsų veidą geriau nei draugai), girdi (pavyzdžiui, klausosi miesto triukšmo ir gali išgirsti tolumoje nuaudėjusį šūvį), kuria, groja, dainuoja ir t.t.  Ir mums darosi neramu, ar technologija netaps pranašesne už žmogų.

Tad ką gali ir ko negali dirbtinis protas? Jis gali puikiai dirbti su informacija - dideliais kiekiais, detalėmis, pasikartojančiais dėsningumais. Jis yra santykinai objektyvus (santykinai - nes remiasi žmonių surinkta informacija). Tačiau jis negali įvertinti besikeičiančio konteksto ir nesupranta dilemų. Tik žmogus gali kurti, griaudamas taisykles, pasitelkdamas AHA momentą, intuiciją ir emocinį jautrumą. Tik žmogus turi išmintį, kuri remiasi patirtimi ir gebėjimu pritaikyti ją skirtingiems kontekstams. Mes turime vaizduotę, įžvalgą ir emocinį jautrumą.

Kaip reaguoti į spartų technologijų suklestėjimą? Dauguma konferencijos pranešėjų atsakė - "draugiškai". Jeigu akiniai gali praplėsti mūsų regėjimo galimybes ir mes tuo džiaugiamės, tai AI praplečia mąstymo galimybes. Todėl G. Kasparovas siūlo "Artificial Intelligence" sąvoką pakeisti į "Augmented Intelligence". Penkerių metų perspektyvoje kiekviena naujovė tampa įprastu dalyku. Ateidamos naujovės pakeičia kažką, bet nėra tokios naujovės, kuri sugriautų viską. Naujovės ateina cikliškai: pradžioje jos atrodo kaip netikėtas, naujas žaislas (3D spausdintuvas), įsitvirtindamos pradeda atrodyti kaip grėsmė (oi, 3D jau spausdina maistą ir namus, ar bereikės plytų?), ir galiausiai tampa būtinybe. Antrasis - grėsmės - etapas nėra ilgas, bet paprastai labai sureikšminamas žiniasklaidos. Todėl, užuot nerimavus, svarbu stebėti naujoves, jas tyrinėti ir bandyti. Kaip parodė G. Kasparovo ir Deep Blue šachmatų kompiuterio dvikovos istorija, mašina gali įveikti žmogų, bet negali įveikti žmogaus ir kompiuterio dueto. Jei pasitelkiamas kompiuterio gebėjimas dirbti su informacija ir apjungiamas su žmogaus įžvalga ir kūrybiškumu - tokia kombinacija tampa neįveikiama. Todėl geriausias santykis su technologijomis - žmogaus ir kompiuterio talentų apjungimas.

Konferencijoje organizacijos dalinosi AI įdarbinimo patirtimis. Ericson "Tech Traveler" - naujų darbuotojų įvedimui skirtas kompiuterinis žaidimas su pasauliais,  misijomis, avatarais ir kitais žaidimo atributais, padeda susipažinti su kompanijos istorija ir veikla. Virtuali gamykla leidžia  JAV naujai pastatytos gamyklos  darbuotojams susipažinti su realiai Europoje jau veikiančios tos pačios įmonės gamykla, perkelta į virtualią realybę. Mobiliosios aplikacijos padeda čia ir dabar sužinoti darbuotojų nuomones ir nuotaikas. Kompiuteris tampa "trečiuoju" koučingo pokalbio partneriu. AI analizuoja kandidatų informacija, atlieka pirminius atrankos, vertinimo, pasirengimo mokymams pokalbius, renka ir sistemina sveikatos duomenis. Tai tik keletas pavyzdžių, skatinančių pagalvoti - o ką tai reiškia mano įmonei? Kaip galime pasitelkti AI savo veiklai?

Kol neturėjome išmanių mašinų, turėjome atlikti mašinų darbą. Dabar - kai sugrąžiname juos mašinoms, galime atsigręžti į savo žmogiškųjų savybių puoselėjimą. "The future of work is human", "The art of being human", "Creating human approach" - tokios ir panašios idėjos skambėjo įvairiuose pranešimuose ir diskusijose.  Darbuotojų patirtis, įsitraukimas, pasitenkinimas. Programos ir įrankiai emocinio intelekto vystymui. Efektyvios veiklos psichologija: savistaba, emocijų valdymas, vaizduotė, dėmesio fokusavimas. Neuromokslo įžvalgos sėkmingam pokyčių valdymui: “augimo nuostata”, diskusijos įgūdžiai ir "sveikos dvasios“ palaikymas  (sveikas maistas, geras miegas, tau maloni veikla, altruizmas, dosnumas).  HR specialistų įtakai pasitelkiamas gebėjimas kurti žmogišką ryšį su vadovu, pasitikėjimą, nuoširdų neapsimestinį kontaktą, klausytis, klausti, domėtis jo poreikiais.

Vėl cituojant G.Kasparovą, "tikroji dirbtinio proto vertė ateis ne per bandymą mašiną padaryti žmogumi, o kai žmonės nustos elgtis kaip mašinos".

Foto iš PVPA renginio